štvrtok 7. januára 2016

Diamenty i brylanty - 4 ważne informacje

Wartość diamentu możemy oszacować wg zasady 4K (Kształt, Klarowność, Kolor i Karaty)

1. Kształt jest tym czynnikiem który determinuje blask i ogólny wygląd diamentu. Klasyczny okrągły diament oszlifowany na brylant posiada 58 płaszczyzn; 33 na górze, 24 na dole plus podstawa. Podczas obróbki diamentu, każda z płaszczyzn musi być umiejscowiona w dokładnym geometrycznym porządku w stosunku do pozostałych. Diamenty wysokiej jakości muszą być właściwie oszlifowane a ich kształty nie powinny być zbyt „rozproszone”. Oznacza to, że właściwe proporcje podczas obróbki (szlifu) muszą być zachowane tak, aby diament ważył więcej i był więcej wart. Jednym słowem aby było jak najmniej „odpadów”.


2.Czystość i klarowność diamentu jest określana przez ilość, lokalizację, wielkość oraz typ wtrąceń (zanieczyszczeń) znalezionych w kamieniu. Wtrącenie jest niedoskonałością lub pozostałością minerału w kamieniu, które jest widoczne w powiększeniu. Im mniej wtrąceń posiada diament tym bardziej jest czysty, bardziej połyskuje i będzie droższy. Diament bez skaz (wtrąceń) jest bardzo rzadki i wyjątkowo drogi.

3.Diamenty bezbarwne lub prawie bezbarwne są najbardziej pożądane oraz wartościowe. Mimo, że większość diamentów wydaje się być bezbarwnymi dla gołego oka, to większość z nich posiada delikatne ślady żółtego oraz jasnobrązowego zabarwienia widocznego dopiero pod lupą. W zależności od wielkości kamienia, pojedynczy wzrost w skali koloru może spowodować wzrost wartości o kilkanaście tysięcy dolarów na karat. Tradycyjny diament zaręczynowy jest zwykle bezbarwny lub prawie bezbarwny.

4. Waga diamentu jest mierzona oraz określona w karatach. Sama waga w karatach jest bez znaczenia dopóki nie bierzemy pod uwagę pozostałych trzech czynników. Teoretycznie diament o wadze 3 karatów będzie wart trzy razy więcej niż ten o wadze 1 karata ale pod warunkiem iż pozostałe elementy czyli szlif, czystość i kolor będą prawie identyczne.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára